Българската минно-геоложка камара отчете сложна година на редовното си Общо събрания
Изпълнителният директор на камарата доц. д-р инж. Иван Митев открои финансовата стабилност на организацията и целенасоченото разпределение на средствата по приоритетни дейности. Сред акцентите в отчета за дейността на бранша са свиване на добива с 5%, спад на заетостта с около 3% до 18 306 души, както и по-ниска стойност на произведената продукция – 3,9 млрд. лв. Въпреки това, средната брутна заплата в сектора достига 33 884 лв., а производителността на труда остава висока – 220 хил. лв. на един нает. Положителна тенденция през 2024 г. се наблюдава по отношение на безопасността – трудовите злополуки намаляват с 22%, а загубените календарни дни с близо 30%. Това се дължи на последователни инвестиции от страна на дружествата в здравословни и безопасни условия на труд.
Председателят на БМГК инж. Драгомир Драганов определи изминалата 2024 г. като изключително сложна за бранша, с динамична среда и активни дискусии по различни икономически и регулаторни въпроси. Той подчерта, че камарата е участвала в редица обществени консултации и е представила позициите на индустрията по документи, засягащи бъдещото развитие на сектора. „Важно е да има експертен разговор и прозрачни механизми за вземане на решения, които да отчитат реалностите на бизнеса и приноса му към икономиката“, посочи той.
Почетният председател проф. дтн инж. Николай Вълканов също изрази подкрепа за конструктивния диалог между институции и бизнес. По думите му, сравнението с други страни в региона показва, че добрата комуникация и експертният подход в България са предпоставка за по-балансирана индустриална среда.
В изказването си пред Общото събрание Валентин Вълчев от КНСБ подчерта доброто ниво на социален диалог в сектора и необходимостта от съвместни усилия за гарантиране на устойчивостта. „Нашата роля е да работим заедно за сигурността на хората и на работните места. Когато има диалог, има и решения“, посочи той.
Събранието прие насоките за дейността на БМГК през 2025 г., които включват: участие в процеси на консултации по стратегически документи като Националната индустриална стратегия и проекта за нов Закон за подземните богатства; ангажираност по теми, свързани с околна среда, безопасност и човешки ресурси; разширяване на дейностите по корпоративна отговорност и комуникация с местните общности.
Сред основните събития и инициативи, планирани за годината, са провеждането на тематични дискусии и експертни кръгли маси, както и съвместни проекти с академични и браншови организации.
БМГК обединява 85 компании, запазвайки стабилен брой членове и утвърдена позиция като водеща браншова организация в страната. Камарата ще продължи да насърчава активното участие на своите членове и ще работи за разширяване на мрежата си чрез професионални партньорства и ангажираност с актуалните предизвикателства пред индустрията.