Деца от Панагюрище участваха в събитието Hello Space/Bulgaria Calling
Може ли кокошка да снесе яйце в Космическата станция? Ако построим асансьор до Космоса, колко ще бъде висок? Вярно ли е, че на Юпитер от небето валят диаманти и как празнувате рождени дни в станцията? Това бяха само малка част от въпросите, които деца от цяла България отправиха към двама астронавти – Марк Ванде Хей и Тома Песке, които са част от 65-ата експедиция до Международната космическа станция. Живата връзка с Космоса стана възможна по време на събитието Hello Space/Bulgaria Calling, организирано от Атлантическия клуб на 26 юли, с финансовата подкрепа на фондация „Лъчезар Цоцорков“. 15 деца от Клуба по астрономия в СУ „Нешо Бончев“ в Панагюрище се включиха в различните творчески работилници, които бяха организирани по време на събитието. „Децата бяха много развълнувани и благодарим на „Асарел-Медет“, че ни даде възможност да се включим в инициативата“, каза Радка Семова – ръководител на Клуба по астрономия. Панагюрските ученици се включиха в различни експерименти, като извличане на ДНК от банан, където седмокласничката Иванина Пенелова бе една от най-добрите. Най-развълнуван от участието си в Hello Space/Bulgaria Calling беше третокласникът Димитър Томов, който е страстен почитател на всичко, свързано с Космоса. Митко показа завидни познания по астрономия и изработи впечатляващи модели на Земята и Юпитер.
Над 200 малчугани от цялата страна посетиха щанда на „Асарел-Медет“АД по време на форума и си взеха за спомен руден образец. Някои от по-любознателните имаха възможност да разгледат отблизо минералите от рудник „Асарел“ през микроскопа на минералога на компанията Венцислав Стоилов. През целия ден учениците участваха в над 20 космически работилници и лаборатории – за строене на роботи за доставка на храна в Космическата станция, такива по математика, изучаване с 3Д модели формата на Земята, за колонизиране на Марс и работилници с „Майн Крафт“.
Приветствие към участниците в Hello Space/Bulgaria Calling и астронавтите от Международната космическа станция отправи първият български космонавт Георги Иванов. „Деца, не спирайте да мечтаете за Космоса“, призова учениците той.
Живата връзка с Космическата станция бе открита от посланика на САЩ в България Херо Мустафа. „Надявам се тази програма да вдъхнови днешните деца да станат бъдещите изследователи и да следват стъпките на Нийл Армстронг, Георги Иванов и Александър Александров. Нека да се стремим към звездите заедно”, заяви тя. След това със съдействието на Центъра за управление на полети в Хюстън бе осъществена връзка с Международната космическа станция. В продължение на над 20 минути астронавтите Марк Ванде Хей и Тома Песке отговаряха на децата, но бяха хванати неподготвени от едно от хлапетата, което буквално ги „застреля“ с въпроса за безкрайността на Вселената и хипотезата, че тя постоянно се разширява. „Как нещо, което няма край, може да се разширява“, попита Лъчезар. „Не знаем, но се надяваме, че представител на Вашето поколение ще ни даде този отговор след години“, отвърнаха астронавтите.
Президентът на Атлантическия клуб Соломон Паси благодари на всички, които са помогнали за осъществяването на събитието и припомни за приноса на покойния председател на Надзорния съвет на „Асарел-Медет“АД проф. д-р Лъчезар Цоцорков за развитието на българската база на Антарктида. „Проф. Цоцорков ни подкрепи да стъпим на Южния полюс, а сега фондацията, която носи неговото име, ни помага да се върнем в Космоса“, каза Соломон Паси.